سمان میلیون معامله سهام بورس سمنان افزایش معاملات بورس سمنان

سمان: میلیون معامله سهام بورس سمنان افزایش معاملات بورس سمنان دولت تدبیر و امید رشد معاملات بورس شاخص سهام

گت بلاگز فارس انتشار نخستین مقاله پژوهشی اصیل از کشور عزیزمان ایران در مجله اسلیپ

نخستین مقاله پژوهشی اصیل کشور، با تلاش محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مجله معتبر اسلیپ منتشر شد.

انتشار نخستین مقاله پژوهشی اصیل از کشور عزیزمان ایران در مجله اسلیپ

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ سید بصیر هاشمی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: نخستین مقاله پژوهشی اصیل از کشور عزیزمان ایران در مجله اسلیپ از انتشارات دانشگاه آکسفورد به چاپ رسیده و بر اساس آخرین گزارش مجله گزارش های استنادی (2015) ضریب تأثیر آن 793/4 و جزو مجلات کیو وان ( Q1 ) هست.

عبارات مهم : شیراز
وی ادامه داد: مجله اسلیپ از معتبرترین مجلات در زمینه مطالعات خواب است که با حمایت آکادمی آمریکایی پزشکی خواب و انجمن پژوهشی خواب در سال 1978 تأسیس شده است هست.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: این مجله در بین تمام 329 مجله‏ای که در زمینه Clinical Neurologyدر پایگاه اسکوپوس منتشر می شوند، بر پایه H-Index در رتبه 13 و در زمینه مطالعات خواب در رتبه نخست قرار دارد.

سید بصیر هاشمی افزود: این مقاله با همکاری یکسان گروه علوم اعصاب آزمایشگاه علوم اعصاب (NSL) دانشکده علوم و فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مرکز تحقیقات هیستومورفومتری و استریولوژی دانشکده پزشکی شیراز به چاپ رسیده هست.
علی محمد کمالی، نویسنده اول این مقاله گفت: بی خوابی و محدودیت مزمن خواب، یکی از پرسشها مرسوم جوامع پیشرفته است که می تواند به طور عمده بر عملکردهای شناختی و حافظه افراد اثر مخربی داشته باشد.

این دانشجوی دکترای تخصصی علوم اعصاب با اشاره به شواهدی اطراف تأثیر بی خوابی در تغییرات ساختاری قشر مغز، افزود: وقفه تنفسی در هنگام خواب، یکی دیگر از مشکلاتی است که بعضی از افراد به آن مبتلا هستند و باعث آسیب به سلول های عصبی می شود، وقفه تنفسی در خواب (آپنه) می تواند انسدادی باشد؛ یعنی در اثر انسداد در راه های هوایی فوقانی به وجود آید، می تواند مرکزی بوده یعنی به علت پرسشها هسته های تنفسی موجود در ساقه مغز که تنفس را کنترل می کند، ایجاد شود و همچنین می تواند مختلط باشد.

وی تأثیر بی خوابی بر روی گروه های نورون های تنفسی را نیز دارای اهمیت خاص ای می داند.

کمالی دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده علوم و فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در این مطالعه فرضیه ما این بود که بی خوابی باعث ایجاد تغییرات ساختاری در تعداد و حجم هسته های مغزی با تنفس در مدل حیوانی می شود؛ مطالعه ما نشان داد که بی خوابی می تواند باعث کم کردن تعداد نورون ها و حجم هسته های تنفسی پشتی در ساقه مغز شود.

انتهای پیام/ن

واژه های کلیدی: شیراز | مقاله | پزشکی | فناوری | دانشگاه | بی خوابی | انتشار نخستین مقاله | مقاله پژوهشی اصیل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog